było sobie życie

Gra edukacyjna, gra planszowa

Pamiętam czasy kiedy po ulicach polskich miast jeździło zdecydowanie mniej samochodów. Dzieci biegały po drodze, grały w piłkę gdzie bramkę tworzyły dwa plecaki szkolne ustawione na asfalcie. Dziewczynki rysowały kredą słynnego ludzika i grały w klasy. Jedną z najwspanialszych rozrywek tamtych czasów było po prostu wyjście na dwór. Podczas tych wszystkich zabaw, które towarzyszyły nam w latach 90-tych na własnym podwórku, przypominam sobie jak zaczynam słyszeć w tle pewną melodię. Spoglądam w górę na uchylone okno balkonowe mojego mieszkania na pierwszym piętrze i już wiem, że dźwięk dochodzi stamtąd. Ta melodia to utwór z mojej ulubionej bajki z dzieciństwa „Było sobie życie”. Słysząc tą piosenkę wszyscy zostawialiśmy podwórkowe zabawy i biegliśmy przed telewizor, aby móc obejrzeć kolejne losy naszych bohaterów. Rodzice bardzo chętnie pozwalali nam oglądać tą serię animowaną, ze względu na jej głęboką wartość edukacyjną. To była jedna z niewielu chwil spędzonych przed telewizorem w ciągu dnia.

Dzisiejszy świat dziecka przepełniony jest tzw. ekranami typu TV, smartphone, tablet. Zdecydowana większość bajek i różnych historii nie posiada już takich walorów edukacyjnych. Powrót do serii „Było sobie…” zmienia te standardy, zarówno pod postacią bajek animowanych, jak i gier planszowych.

Psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa poleca dzieciom całą serię „Było sobie…” m.in. życie, wynalazcy, podróżnicy, człowiek pod postacią bajek jak również gier planszowych, które czerpią wszystkie pozytywne cechy z animowanego serialu.

Chciałbym opisać jedną z nich a mianowicie „Było sobie życie”.

Było sobie życie – opis gry planszowej

Celem gry jest zebranie przez uczestników siedmiu żetonów z wizerunkiem Hemo. Żeby tego dokonać należy przesuwać się pionkiem po planszy rozwiązując zadania, na które trafimy. Odpowiadamy na pytania zawiązane ze zdrowiem, budową ludzkiego ciała, biologią. Pytania w grze są podzielone na łatwe i trudne. W większości z nich mamy trzy warianty odpowiedzi, z których jedna jest poprawna. Obecność w grze pytań łatwych pozwala na zabawę a jednocześnie naukę dzieci już od 7 roku życia. Za odpowiedź na pytania trudne są przyznawane dodatkowe punkty. Gra jest bardzo pouczająca a zarazem bardzo fascynująca. Po rozegraniu kilku rund dziecko szybko nauczy się, które krwinki walczą z wirusami albo co jest większe wirusy czy bakterie.

było sobie życie
Gra edukacyjna Było sobie życie
było sobie życie
Gra edukacyjna Było sobie życie
było sobie życie
Gra edukacyjna Było sobie życie

Autor: Radosław Krupa – sklep dla dzieci – radondo.pl

Gra Było sobie życie – Kup teraz

Share

You Might Also Like

Dodaj komentarz